cobot

Cobot, czyli przemysłowy robot współpracujący.

Coboty to roboty współpracujące. Ich nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słów collaborative i robot. Choć wydają się wynalazkiem rodem z przyszłości, po raz pierwszy wspomnieli o nich prof. Michael Peshkin i prof. J. E. Colgate z amerykańskiego Northwestern University.

Cobot może wykonywać powtarzalne czynności, które dla człowieka są męczące. Lecz to tylko jedna z jego funkcji. Potrafi także zrealizować zadania wymagające idealnej precyzji i to w imponującym tempie. Cobota można również wykorzystać do kontroli jakości. Wystarczy wyposażyć go w kamery lub skanery 3D.

Jakie cechy musi mieć cobot – robot współpracujący?

Najważniejszą cechą cobotów jest wbudowany system bezpieczeństwa. Coboty mogą współpracować z człowiekiem w bliskiej odległości w tym samym pomieszczeniu bez stosowania szczególnych zabezpieczeń, takich jak kraty oddzielające. Cechuje je również łatwość programowania. Wedle wskazówek producentów już po kilku godzinach nauki można tworzyć pierwsze aplikacje.

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na zrobotyzowanie stanowisk pracy, szybko zauważają wzrost wydajności. Dzięki temu koszt zakupu cobota zwraca się zwykle już w pierwszych latach jego użytkowania.

Czym mogą się różnić poszczególne coboty?

Przede wszystkim wagą. Nie tylko własną, ale również wagą rzeczy, które są w stanie przenieść.

Zakres udźwigu cobota może wynosić od 3 do 16 kg. Sam cobot również nie waży zbyt wiele. Jego ciężar to zaledwie 20% wagi robotów przemysłowych. Masa na poziomie 15-30 kg pozwala na łatwą zmianę ich lokalizacji. W razie potrzeby można więc łatwo zmienić ich zastosowanie i przygotować je do wspomagania nowych procesów produkcyjnych.

W jakich gałęziach przemysłu używa się cobotów?

Robotyzacja i automatyzacja są coraz bardziej widoczne w wielu branżach. Coboty są wykorzystywane do obróbki metali, drewna, tworzyw sztucznych i polimerów. Stosuje się je w rolnictwie, przemyśle spożywczym i motoryzacyjnym. A także w firmach i jednostkach naukowych, badawczych, farmakologicznych, chemicznych i elektronicznych.

Oczywiście lista ta nie jest kompletna, ponieważ w każdym miesiącu nowe przedsiębiorstwa zaczynają korzystać z zalet współpracy robota z człowiekiem.