cyberbezpieczenstwo

Cyberbezpieczeństwo

Czy wiesz, czego dotyczy termin cyberbezpieczeństwo? Można rozumieć to na trzy sposoby. Przede wszystkim jest to dziedzina wiedzy. Po drugie, pewien stan idealny, do którego należy dążyć. Na koniec, pod pojęciem tym kryje się cały szereg procesów, metod i zasad, które rozsądni przedsiębiorcy wdrażają ostatnio na masową skalę.

Czytaj dalej
cobot

Cobot, czyli przemysłowy robot współpracujący.

Coboty to roboty współpracujące. Ich nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słów collaborative i robot. Choć wydają się wynalazkiem rodem z przyszłości, po raz pierwszy wspomnieli o nich prof. Michael Peshkin i prof. J. E. Colgate z amerykańskiego Northwestern University.

Czytaj dalej
budowa maszyn

Mechanika i budowa maszyn

Czym jest budowa maszyn? To dziedzina inżynierii mechanicznej skupiona wokół technik wytwarzania i projektowania. Czy tylko maszyn? Nie. Dotyczy to także ich części.

Osoby, które chcą w przyszłości zajmować się tym zagadnieniem, muszą po zdaniu egzaminu maturalnego ukończyć studia stacjonarne lub zaoczne na politechnice. W efekcie zdobywają tytuł co najmniej inżynierski.

Czytaj dalej
automatyka przemyslowa

Automatyka przemysłowa

To dział automatyki, w którym główny nacisk jest położony na automatyzowanie procesów technologicznych dotyczących na przykład wytwarzania produktów. W jaki sposób jest to realizowane? Poprzez układy urządzeń nazywane systemami automatyki przemysłowej. Pod tym pojęciem kryją się również wszelkie czujniki, przekaźniki, sterowniki PLC, systemy SCADA lub DCS, panele operatorskie HMI i cały szereg urządzeń wykonawczych. Innymi słowy wszelkie urządzenia wraz z oprogramowaniem, które umożliwiają automatyzację procesów przemysłowych.

Czytaj dalej
automatyka

Automatyka

Automatyka jest dziedziną z pogranicza techniki i nauki. Sformułowania tego używa się bowiem nie tylko do określenia teorii sterowania opartej na zasadach matematycznych. Stosuje się je również do opisu zastosowania urządzeń, które służą do pomiarów, kontroli i sterowania. Którąkolwiek z tych dwóch definicji przyjąć, automatyka przyczynia się do silnego rozwoju technologii przemysłowych, internetowych, wojskowych oraz wielu innych.

Czytaj dalej
algorytmy sekwencja sterowan

Algorytmy i sekwencje sterowań

Algorytmy i sekwencje sterowań to dwa różne określenia. Choć oba zagadnienia są silnie powiązane z teorią sterowania, nie należy ich ze sobą mylić.

Czytaj dalej
akp

Dobór aparatury AKP i systemów automatyki. Jak wybrać dostawcę?

Powiedzieć, że automatyzacja procesów przemysłowych daje ogromną przewagę konkurencyjną, to za mało. W 2021 r. niemal każda gałąź przemysłu została częściowo zautomatyzowana. A to oznacza, że automatyka pozwala w ogóle zaistnieć i utrzymać się na konkurencyjnym rynku. Dobór aparatury AKP i automatyki do procesów produkcyjnych w Twojej firmie zaoferuje Ci wielu dostawców. Dowiedz się, jak porównać ze sobą różnorodne oferty i świadomie ocenić ich zakres.

Czytaj dalej
automatyka i robotyka

Automatyka i robotyka. Jaką przyszłość wróży się robotom w przemyśle?

Międzynarodowa Federacja Robotyki regularnie mierzy gęstość robotyzacji na świecie. Miarą współczynnika jest ilość robotów na 10 tysięcy zatrudnionych ludzi. Na podstawie pomiarów ustala się ranking, w którym od lat przodują kraje azjatyckie. W 2018 r. na czele stanął Singapur, w którym na badaną próbę ludności przypada 831 robotów. Polska zajmowała wówczas zaledwie 42 miejsce w rankingu.

Czytaj dalej
automatyka przemyslowa

Automatyka przemysłowa. Co to jest?

Co pozwala przedsiębiorstwom produkcyjnym zarabiać pieniądze? Maszyny. Oczywiście jest tak wyłącznie w tych firmach, które działają na dużą skalę. Rękodzielników, artystów i usługodawców, którzy produkują pojedyncze egzemplarze swoich dzieł, możemy darzyć uznaniem. Mają oni jednak zupełnie inne problemy. Powielenie doskonałego produktu jest możliwe wyłącznie dzięki zaawansowanej robotyzacji. A to rodzi pewne trudności, które rozwiązuje właśnie działająca w przemyśle automatyka.

Czytaj dalej
industry40

Industry 4.0 i Smart Factory. Co oznaczają te określenia?

Automatyzacja maszyn jest już posunięta do takiego stopnia, że coraz częściej nazywa się je inteligentnymi. Procesy produkcyjne są udoskonalane. Rola ludzi pracujących przy produkcji wyraźnie się zmienia. Gdy dodamy do tego postępującą integrację urządzeń i systemów z człowiekiem, okazuje się, że stoimy u progu czwartej rewolucji przemysłowej. Efekt? Szybsza i tańsza produkcja oraz możliwość elastycznej zmiany asortymentu.

Czytaj dalej