Dobór aparatury AKP
Masz halę produkcyjną? Działasz w budowlance? Prowadzisz laboratorium badawcze lub przedsiębiorstwo transportowe? A może chcesz po prostu wybrać odpowiednie urządzenia do swojego domu?
W każdym z tych przypadków przyda Ci się dobór aparatury AKP. Sprawdź, na czym on polega i co aparatura kontrolno-pomiarowa ma wspólnego z automatyką przemysłową.
Jaka jest różnica między AKP a przyrządem pomiarowym?
Różnica między tymi pojęciami jest taka sama jak między pojedynczym klockiem lego a całą budowlą z klocków. Przyrządem pomiarowym możemy nazwać woltomierz, dynamometr, wagę, sonometr czy profilometr. A także inne urządzenia służące do pomiaru naprężenia, ciśnienia, wilgotności, przepływu, grubości i setek innych parametrów służących do opisu materii. To, że miernik zawiera również czujnik, nie zmienia jego przeznaczenia i definicji.
Nawet multimetr, który mierzy kilka wielkości naraz, może być uznany za przyrząd pomiarowy. Jednak zawsze, gdy dany sprzęt ma inne zastosowania niż tylko pomiar, mówimy o aparaturze kontrolno-pomiarowej. Pojęcia AKP użyjemy również, gdy przyrządy pomiarowe są połączone w układ, który steruje danym procesem.
Aparatura kontrolno-pomiarowa a automatyka przemysłowa.
AKP jest na masową skalę wykorzystywana w przemyśle. Może ona posłużyć do kontroli jakości produktów. Bardzo często płynące z niej dane służą także do kontroli bezpieczeństwa i poprawności uruchomionego procesu. Co ważne, cały system można w dużej mierze zautomatyzować przy wykorzystaniu danych z AKP. Wystarczy zaprogramować go w odpowiedni sposób.
Szkolenie z obsługi oprogramowania w ofercie doboru aparatury AKP?
Zaprojektowanie instalacji elektrycznej AKP i jej montaż zlecasz z reguły fachowcom. Nie warto się jednak łudzić, że po jednokrotnym zaprogramowaniu wszystko zawsze będzie działać, jak należy. Najprostszy przykład? Wystarczy, że na linię produkcyjną dostanie się przedmiot, który nie powinien się tam znajdować. W takiej sytuacji Twoi pracownicy muszą wiedzieć, jak zadziałać, by nie doszło do uszkodzeń technicznych.
Inną sytuacją, w której będziesz potrzebować zmian w oprogramowaniu, jest zmiana Twoich celów biznesowych lub właściwości produktu. Dlatego zanim wybierzesz dostawcę i instalatora AKP upewnij się, że firma przeszkoli z obsługi osoby zatrudnione w Twoim przedsiębiorstwie.
Czy istnieje gałąź przemysłu, w której nie projektuje się systemów sterowania?
Trudno sobie wyobrazić takie zjawisko. Przemysł zawsze opiera się na bardzo precyzyjnych procedurach. Bez kontroli poszczególnych parametrów nie można zagwarantować powtarzalności procesu produkcyjnego. Z tego względu AKP jest związana z przemysłem w sposób dość jednoznaczny.