hmi

HMI. Panel operatorski HMI.

HMI to interfejs, który umożliwia „porozumiewanie się” człowieka z maszyną i na odwrót. Skrót pochodzi od angielskich słów Human-Machine Interface. To właśnie HMI zbiera dane o przebiegu procesu i pracy maszyn oraz dostarcza je człowiekowi. Jednocześnie człowiek może wydawać maszynom polecenia za pomocą panelu operatorskiego HMI.

Czy HMI to panel operatorski?

Nie do końca. Nazwa HMI dotyczy interfejsu i kryjącego się za nim oprogramowania. Panel operatorski HMI to, najprościej mówiąc, urządzenie, na którym wyświetlają się dane. Współczesne panele posiadają zazwyczaj ekran dotykowy, który umożliwia również sterowanie procesem i wprowadzanie do niego poprawek oraz zmian. Pierwsze panele HMI były wyposażone w tym celu w pokrętła i przyciski. Z tego powodu były większe gabarytowo i mniej intuicyjne w obsłudze.

Prócz tego obecne panele HMI wyposaża się często w porty USB i złącze Wi-Fi lub Ethernet. Umożliwia to łatwą wymianę danych z urządzeniami peryferyjnymi.

Do czego używa się HMI w automatyce przemysłowej?

HMI służy nie tylko do zbierania danych i wyświetlania ich w czasie rzeczywistym. Z jego pomocą można także zatrzymać lub wznowić produkcję. HMI przydaje się również przy zmianie parametrów procesu produkcyjnego. Dzięki temu można zdalnie zaplanować modyfikacje wytwarzanego produktu.

Prócz tego z poziomu panelu HMI można sterować instalacjami w budynku. A także wygodnie wizualizować etapy produkcji.

Panel HMI to nie wszystko. Typowe konfiguracje.

Interfejs HMI często łączy się z systemem SCADA, co daje dostęp do znacznie szerszej palety możliwości. Przy prostych aplikacjach stosuje się z kolei integrację HMI ze sterownikami PLC. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze.

To połączenie jest na tyle udane, że producenci przemysłowych sterowników PLC czasem od razu wyposażają je w ekrany. W takim przypadku serwer HMI umieszcza się w sterowniku PLC, a baza zmiennych jest wówczas wspólna, co przyspiesza tworzenie wizualizacji.

HMI może również przetwarzać i archiwizować dane w chmurze obliczeniowej. W ten sposób można rozszerzyć możliwości HMI i umożliwić mu korzystanie z zasobów sztucznej inteligencji.