automatyka przemyslowa

Automatyka przemysłowa. Co to jest?

Co pozwala przedsiębiorstwom produkcyjnym zarabiać pieniądze? Maszyny. Oczywiście jest tak wyłącznie w tych firmach, które działają na dużą skalę. Rękodzielników, artystów i usługodawców, którzy produkują pojedyncze egzemplarze swoich dzieł, możemy darzyć uznaniem. Mają oni jednak zupełnie inne problemy. Powielenie doskonałego produktu jest możliwe wyłącznie dzięki zaawansowanej robotyzacji. A to rodzi pewne trudności, które rozwiązuje właśnie działająca w przemyśle automatyka.

Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa to ten dział inżynierii elektrycznej, który skupia się na automatyzacji procesów produkcyjnych. Jak każdy dział automatyki, także i ten pozwala sterować procesami z jak najmniejszym udziałem człowieka. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o odciążenie ludzi. Oprogramowanie automatyzujące musi działać w taki sposób, by możliwa była kontrola jakości wytwarzanych produktów.

Systemy automatyki nie tylko kontrolują więc pracę poszczególnych maszyn. Dostarczają także danych, które poddaje się szczegółowej analizie. W ten sposób można szybko wykryć wadliwie działające komponenty urządzeń. Możliwe jest również wprowadzenie dokładnie przemyślanych zmian, które przyspieszą produkcję lub obniżą jej koszty. Nie mówiąc już o tym, że bez automatyzacji części procesów w ogóle nie dałoby się przeprowadzić z uwagi na ich złożoność.

Automatyka przemysłowa a robotyka. Jakie są różnice?

Robotyka i automatyka bywają czasem ze sobą mylone. Zapewne spory wpływ na to ma fakt, że młodzi specjaliści są zwykle kształceni na kierunkach łączących obie dziedziny. Rozróżnienia nie ułatwiają również krążące w sieci definicje, przedstawiające robotykę jako interdyscyplinarną dziedzinę, która obejmuje zagadnienia z zakresu mechaniki, elektroniki, sensoryki, cybernetyki, informatyki i automatyki właśnie.

Tymczasem robotyka skupia się wokół robotów. I nie trzeba tego zbytnio komplikować. Może oczywiście dotyczyć automatyki związanej z manipulatorami robota, czyli tymi jego częściami, które mają wykonywać zadania podobne do manualnych funkcji ludzkiej ręki. Ramię robota pełni tu funkcję wysięgnikową, zaś chwytak jest związany z rolą manipulacyjną.

Niektóre roboty są także wyposażone w pedipulatory (nogi), zyskując tym samym zdolność do przemieszczania się. A czynności pedipulatorów także można zautomatyzować. Wszystko zależy od tego, jak dużą „autonomię” chcemy dać robotowi w konkretnym środowisku.

Automatyka to jednak pojęcie dużo szersze, niż sama robotyka. Zaś robotyka nie skupia się wyłącznie na automatyzacji, ale również na projektowaniu, mechanice, sterowaniu, pomiarach, zastosowaniach i eksploatacji robotów.

Systemy automatyki przemysłowej. Co się na nie składa?

Systemem automatyki przemysłowej nazywa się wszystkie urządzenia i oprogramowanie, dzięki którym funkcjonuje produkcja. Zaliczamy więc do nich całą linię montażową razem z napędem czy ewentualnymi pompami i zaworami. W jej skład wchodzą także maszyny logistyczne zapewniające transport i przechowywanie. System automatyki w produkcji nie byłby kompletny bez kamer i czujników monitorujących, a także paneli operatorów.

Wśród paneli wyróżniamy proste urządzenia graficzne, panele HMI do zarządzania zużyciem mediów oraz wygodne w obsłudze terminale ułatwiające sterowanie poprzez wizualizację. System automatyki uzupełniają programy sterujące. W niektórych przedsiębiorstwach stosuje się prostsze sterowniki PLC. W sytuacji, gdy zatrzymanie produkcji prowadziłoby do poważnych strat, firmom oferuje się zaawansowane systemy sterowania DCS.