akp

Dobór aparatury AKP i systemów automatyki. Jak wybrać dostawcę?

Powiedzieć, że automatyzacja procesów przemysłowych daje ogromną przewagę konkurencyjną, to za mało. W 2021 r. niemal każda gałąź przemysłu została częściowo zautomatyzowana. A to oznacza, że automatyka pozwala w ogóle zaistnieć i utrzymać się na konkurencyjnym rynku. Dobór aparatury AKP i automatyki do procesów produkcyjnych w Twojej firmie zaoferuje Ci wielu dostawców. Dowiedz się, jak porównać ze sobą różnorodne oferty i świadomie ocenić ich zakres.

Jakie korzyści przynosi automatyka w przemyśle?

Zanim przejdziemy do porównania, wspomnimy o tym, co zyskasz dzięki takiej inwestycji. Być może zależy Ci wyłącznie na skróceniu czasu potrzebnego na wyprodukowanie serii takich samych produktów. Dzięki temu będziesz mógł produkować więcej towaru w tym samym przedziale czasowym, a to wprost przekłada się na zwiększenie zysków.

Pamiętaj jednak, że automatykę wykorzystuje się również do zwiększenia wydajności produkcji w trudnych warunkach. Można w ten sposób ograniczyć ryzyko błędu ludzkiego, a także zmniejszyć zagrożenie dla własnych pracowników. W jaki sposób? Człowiekowi, który wykonuje powtarzalne czynności przez długie godziny, trudno jest zachować ten sam poziom uważności w każdej minucie. Niejednokrotnie wystarczy zaś sekunda, by doszło do tragedii, w której zatrzymanie produkcji będzie najmniejszym problemem, z jakim będziesz się mierzyć.

Jak sprawdzić doświadczenie dostawcy aparatury kontrolno-pomiarowej?

Dobór aparatury AKP warto powierzyć profesjonalistom z prawdziwego zdarzenia. Zanim skorzystasz z usług konkretnego przedsiębiorstwa, sprawdź koniecznie, jak długo funkcjonuje ono na rynku. W miarę możliwości zapoznaj się z referencjami i opiniami na temat danej firmy.

Podczas rozmowy z danym kontrahentem możesz również zapytać o dotychczasowe realizacje i technologie, jakie zostały w nich wykorzystane. Nie chodzi tu oczywiście o poznanie całego portfolio. Z Twojej perspektywy najbardziej istotne będą te projekty, które są najbardziej zbliżone do Twojego profilu działalności.

Sprawdź, czy specjalista AKP oferuje również wdrożenie do obsługi oprogramowania.

Instalacja urządzeń do pomiaru to nie wszystko. Możesz dysponować najbardziej zaawansowanymi od strony technicznej czujnikami przepływu, miernikami temperatury i ciśnienia oraz detektorami. Wyobraź sobie jednak, ile zyskasz, jeśli firma zaoferuje Ci jedynie montaż układów bez szkolenia z używania aplikacji pomiarowej?

W najlepszym wypadku uruchomisz produkcję i zbierzesz pierwszy zestaw danych. Bez fachowej porady trudno będzie jednak wykorzystać możliwości systemu w pełni. Automatyka przemysłowa nie należy do tanich. Dlatego warto skorzystać z pomocy ludzi, którzy lubią i potrafią uczyć, jak wycisnąć wszystkie korzyści z każdej zainwestowanej złotówki.

Czy warto wybierać ofertę systemu automatyki, kierując się ceną?

Decyzja o doborze aparatury AKP jest często podyktowana chęcią poczynienia znacznych oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej. Z tego względu dokonując zakupu warto patrzeć nie tyle na cenę, co na przyszłe korzyści i to je brać pod uwagę w kalkulacjach. Trzeba pamiętać o tym, że właśnie w tym momencie decydujesz, jak szybko rozwinie się Twoja firma w ciągu najbliższych lat. W automatyce przemysłowej jakość jest silnie zależna od ceny. Z tego względu poczynione przy inwestycji tego rodzaju oszczędności często okazują się pozorne.